مشکل هنر امروز شتاب‌زدگی است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اسراء، حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا در نشست علمی «هنر از دیدگاه معرفتی آیت‌الله جوادی‌آملی» اظهار داشت: مرگ تعالی یافتن است و همانطور که هنرمند نیز می‌تواند انسان را تعالی بخشد می‌تواند انسان را از سطح صورت به سمت معنا سوق دهد.
وی ابراز داشت: هنر سایه انسان است که بر واقعیت می‌نشیند و در فلسفه اسلامی نشستن بر این واقعیت موجب می‌شود تا به متن واقع راه یابیم.
رئیس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج افزود: هنر در حوزه حکمت اسلامی در واقع تجلی حقایق مطلق و عقلانی است که با ظهور خود بر روی ظرف خیالی انسان آشکار می‌شود.
‌پارسانیا افزود: هنری که رسالت خود را دریافت معانی می‌داند زمینه‌های ارتباط وجودی هنرمند با عالم معنا را مهیا می‌کند و این ارتباط با عالم معنا مبنای ظهور هنر خواهد شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: قوه خیال هنرمندی که با عالم معنا ارتباط داشته باشد معانی را آشکار کرده و شعر هنرمند نیز تبدیل به حکمت خواهد شد.
وی افزود: هنری که بتواند معنا را محسوس کند با قداست ترین هنر خواهد بود.
وی ابراز داشت: مشکل امروز سینما و هنر ما شتاب‌زدگی در پرداخت به مسایل جزئی است و مشکل هنر در جامعه ما چیزی از سنخ مشکل علم در جامعه ما به شمار می‌رود.
‌پارسانیا عنوان داشت: ایجاد یک نظام معرفتی که متناسب با فرهنگ اسلامی باشد انتظاری به جا از حوزه‌های علمیه است تا فلسفه هنر متناسب با خودش را بیان کند.
وی خاطر‌نشان کرد: به منظور تبیین فلسفه هنر باید استعدادهای لازم به حوزه‌های علمیه تزریق شود و افرادی در حوزه تربیت شوند تا بتوانند این خلا را جبران کنند.
انتهای پیام/ج۳۰

One thought on “مشکل هنر امروز شتاب‌زدگی است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *