گسترش نظریات غربی و تغییر فرهنگ

دکتر حمید پارسانیا در گفت‌وگو با خبرنگار علمی «خبرگزاری دانشجو»، با بیان اینکه نظریات غربی در حوزه علوم اجتماعی و علوم انسانی که با عنوان فرهنگ جهان مدرن از آن یاد می شود، اکثرا سکولار و مربوط به این دنیا هستند، اظهار داشت: اگر کشورهای غربی توانستند نظریات متناسب با فرهنگ خود را در حوزه علوم انسانی ارائه کنند، قطعا ما نیز می توانیم تئوری های متناسب با فرهنگ و مبانی بومی و اسلامی خود را ارائه کنیم.
 
وی تاکید کرد: علوم اجتماعی نیاز به نظریه هایی دارد که در حاشیه های فرهنگ و مبانی ایرانی- اسلامی شکل گرفته باشد.
 
این مدرس حوزه و دانشگاه در خصوص اینکه چند درصد از واحدهای درسی رشته علوم اجتماعی مبتنی بر فرهنگ ایرانی- اسلامی است، ادامه داد: پس از انقلاب فرهنگی چند واحد درسی ناظر به فرهنگ بومی در این رشته تعریف شد اما در این حوزه نیز توفیقات چندانی کسب نشد؛ چرا که در این دروس نیز از نظریات مبتنی بر فرهنگ کشورهای دیگر استفاده شد.
 
پارسانیا با تاکید بر اینکه علوم اجتماعی ارتباط مستقیم با فرهنگ کشورها دارد، گفت: نهادینه شدن نظریات غربی در حوزه این علوم در استادان و دانشجویان باعث می شود تا این افراد با استفاده از این نظریات به بازخوانی خود و محیط اطراف بپردازند.
 
وی تصریح کرد: تبیین جریانات براساس نظریاتی که مبتنی بر هویت ملی کشورها نیست باعث می شود که این نظریه ها در جامعه فرصت بسط پیدا کرده و موجب تغییر فرهنگی شود.
 
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه تغییر نظریه های حوزه علوم جتماعی باعث تحول در فرهنگ می شود، گفت: یک فرهنگ برای تداوم خود نباید نسبت به نظریاتی که در جامعه مورد استفاده قرار می گیرد، بی تفاوت باشد.
 
پارسانیا تاکید کرد: یک فرهنگ باید آن قدر توانمند باشد که بتواند علم متناسب با اصول و مبانی خود را شناسایی و تبیین کند.
 
وی با اشاره به اینکه نباید برای شناخت مبانی بومی خود از نظریات دیگران استفاده کنیم، اظهار داشت: یکی از نیازهای اصلی فرهنگ و تاریخ هر کشوری این است که براساس مبانی بومی وضعیت خود را بازخوانی کند.
 
این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: البته استفاده و توجه به نظریات دیگران برای شناخت خود و جریانات بسیار لازم است ولی نباید به این نظریات اکتفا کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *