حجه الاسلام و المسلمین پارسانیا:سستی در تحول علوم انسانی جایز نیست

حجه الاسلام و المسلمین پارسانیا:سستی در تحول علوم انسانی جایز نیست

رئیس کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خصلت تحول در علوم انسانی کُند و همراه با تامل عمیق است و نیاز به گفت‌وگوهای مستمر و آشنایی با حوزه‌های نظری مختلف و متعدد و نظریه‌پردازی دارد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین «حمید پارسانیا» امروز یکشنبه (۱۰ مرداد) در نشست خبری دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، گفت: این طرح سال قبل برای نخستین‌بار با حضور ۱۵۰ نفر برگزار شد و دومین دوره نیز با حضور ۳۵۰ نفر برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: این طرح از جمله طرح‌های دفتر برنامه‌ریزی و راهبردی دفتر تبلیغات اسلامی است که در مرکز مطالعات راهبردی براساس مسایلی شکل یافته که باید دفتر نسبت به آنها تمرکز داشته باشد و اولویت‌هایش را براساس آن تنظیم کند چند قطب از جمله بنیادهای نظری نظام متقن علوم انسانی و اسلامی تشکیل و در ذیل این قطب هم سه میز تشکیل شد.

وی افزود: یک میز مربوط به علوم انسانی و یک میز آموزش و پرورش و میز دیگر نیز گفتمان علوم انسانی است که هر کدام از اینها مراحل تصویب‌خواهی خود را گذرانده و یکی از این میزها طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی است.

رئیس قطب بنیادهای نظری نظام متقن علوم انسانی و اسلامی با بیان اینکه این طرح در سال‌های گذشته نظیرهایی در محیط‌های دانشگاهی داشته است، بیان کرد: ویژگی این طرح آن است که متمرکز در بحث علوم انسانی است و مخاطب آن نیز دانشجویانی هستند که در علوم انسانی درس می‌خوانند و جزء نخبگان این رشته نیز هستند.

«پارسانیا» با بیان اینکه ظرفیت پذیرش طرح محدود است، ادامه داد: به همین دلیل این تعداد دعوت شده به طرح، افراد محدودی هستند البته طرح به صورت درازمدت تعریف شده، اگرچه شروع آن دوره کوتاهی است، اما در طول سال به تناسب رشته‌های خاص علوم انسانی ادامه خواهد یافت و تخصصی‌تر می‌شود.

وی افزود: هدف اولیه طرح آشنایی دانشجویان با هویت علوم انسانی و خودآگاهی بخشیدن نسبت به حوزه معرفتی است که به آن وارد می‌شوند و تاریخچه آن علوم نیز سعی می‌شود، مورد بازبینی قرار گیرد و هدف دیگر این است که دانشجویان با رویکردهای متفکران حوزه و اسلامی نسبت به علوم انسانی آشنا شوند.

وی با بیان اینکه این طرح در سال قبل بسیار موفق بود ادامه داد: امسال با استفاده از تجربه سال قبل تلاش شده تا هم ظرفیت‌های بیشتری در اختیار طرح قرار گیرد و از امکانات بیشتری استفاده شود و کیفیت مباحث نیز بیشتر شود.

پارسانیا تصریح کرد: حدود ۱۲ استاد صاحب نام و صاحب‌نظر در حوزه علوم انسانی را در طول این دوره داریم و یکی از خصوصیات این طرح آشنایی شرکت‌کنندگان با این اساتید است زیرا بدون شک آینده علوم انسانی توسط این افراد رقم خواهد خورد از این رو تلاش شده تا برنامه‌ریزی دقیقی روی آن صورت گیرد.

وی با بیان اینکه رشته‌هایی در این سال‌ها برای پاسخگویی به نیاز علوم انسانی در محیط های حوزوی و دانشگاهی تدوین شد، گفت: خصلت تحول در علوم انسانی کند و همراه با تامل عمیق است و نیاز به گفت‌وگوهای مستمر و آشنایی با حوزه‌های نظری مختلف و متعدد و نظریه‌پردازی دارد.

رئیس کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نظریه‌پردازی کاری نیست که یک روز و یک شب و یک‌سال انجام شود و نیازمند انسان‌های متاملی است که سال‌ها وارد این عرصه شوند و به قله‌های آن حوزه برسند و بعد نظریه بدهند.

پارسانیا با بیان اینکه یکی از ثمرات این طرح وحدت عمیق حوزه و دانشگاه به صورت سازمان یافته خواهد بود تاکید کرد: نیاز در این قلمرو زیاد است که نمره خوب دادن ممکن است موجب سستی و غرور شود.

به گفته وی، دومین دوره طرح گفتمان علوم انسانی روزهای ۱۵ مرداد تا ۲۹ مردادماه در دهکده وسف با حضور ۳۵۰ دانشجو برگزار می‌شود.

 

لینک خبر:

http://www.isna.ir/news/95050105788/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *